Candice Moolenaar. Fotograaf: E.W.

Het starten van een opleiding aan een nieuwe school, met nieuwe medestudenten, in een nieuwe omgeving, is altijd spannend. Om alle aankomend studenten welkom te heten en zich thuis te laten voelen, organiseert de Erasmus Universiteit Rotterdam de Eurekaweek. Dit jaar onder de noemer ‘Spread your Wings’. Van maandag 19 tot en met donderdag 22 augustus wordt Rotterdam – en met name de wijk Kralingen – weer overspoeld door kersverse studenten die deelnemen aan deze jaarlijkse introductieweek. Overdag maken de studenten kennis met hun opleiding en leren zij de stad beter kennen. ’s Avonds staat het programma veelal in het teken van cultuur, studentenverenigingen en kunnen de nieuwelingen het Rotterdamse uitgaansleven tot in de late uurtjes ontdekken. Achter de organisatie van deze jaarlijkse traditie gaat een groep gemotiveerde en ambitieuze studenten schuil. Zij vormen Team Eureka.

Management
De kern van Team Eureka bestaat uit het managementteam. Dit team, dat elke editie weer opnieuw wordt samengesteld, start na de afsluiting van een editie alweer direct met het voorbereiden van de volgende Eurekaweek. Vanaf januari tot september is het team, bestaande uit negen leden, fulltime bezig met de organisatie van de Eurekaweek. Een paar maanden voor de Eurekaweek vliegen er nog eens tien assistenten in om de laatste puntjes op de ‘i’ te zetten om zo van de Eurekaweek weer een onvergetelijke week te maken.

Candice Moolenaar vervult dit jaar de rol van Voorzitter van het Eurekaweek Management 2024. Met haar slechts eenentwintig jaar is zij de jongste van het huidige Eurekaweek Management. “Ik vind het een uitdaging me nu met totaal iets anders bezig te houden dan wat ik gewend ben. Lekker uit mijn comfortzone”, lacht Candice.  Bijna een jaar geleden nam zij haar bachelordiploma in Pedagogische Wetenschappen in ontvangst. Nu geeft ze als Voorzitter leiding aan acht leden van het managementteam en een tiental assistenten. “We zijn een heel hecht team. Iedereen van het team heeft een andere achtergrond qua studie, kennis, ervaring, etniciteit, geslacht enzovoorts, maar we hebben allemaal hetzelfde doel: een onvergetelijke Eurekaweek organiseren voor iedereen die op een of andere manier betrokken is bij of deelneemt aan de introductieweek. Dat bindt. Rotterdam is bovendien echt mijn stad, dus dat maakt het organiseren van de Eurekaweek extra leuk en bijzonder.” Oud-Voorzitter van het Eurekaweek Management van 2023 Veerle Petersen vult aan: “Je wordt als team in het begin echt in het diepe gegooid. Je hebt nog weinig kennis en ervaring en je moet bijna alles zelf uitvogelen. Je merkt gedurende de periode dat je groeit in je rol en groeit als team. Elk lid van het team is als het ware een los puzzelstukje en samen vorm je de complete puzzel. Als je dan achteraf terugkijkt op de Eurekaweek en daarvan aan het nagenieten bent, dan besef je pas: “Bijzonder dat we zoiets met het team hebben neergezet. Het is iets waar we super trots op mogen zijn!’

Veerle Petersen. Fotograaf: Vitalii Zharinov

De Rotterdamse Candice nam zelf deel aan de Eurekaweek van 2020. “Dat was middenin de Coronaperiode. De mogelijkheden die er waren, werden ten volste benut, maar het grootste gedeelte van de introductieweek vond online plaats. Ik weet nog dat ik toen dacht: ik heb genoten, maar wat had ik ook graag een normale Eurekaweek mee willen maken.” Dat moment kwam in 2022 toen zij, weliswaar in de rol van crewer (de handen en ogen van het managementteam tijdens de Eurekaweek), betrokken was bij de Eurekaweek. “Ik vond het heel leuk om onderdeel te zijn van het team en wilde bij een van de daaropvolgende edities ook weer betrokken zijn, maar dan in een andere functie.” In eerste instantie sprak het Eurekaweek Management haar aan, maar omdat Candice haar bachelor in Pedagogische Wetenschappen af wilde maken, heeft ze dat eerst nog even aan haar voorbij laten gaan. “Het was niet het moment.” Een jaar later werd ze Assistent van de functie Internal Affairs (Interne Betrekkingen). Deze functie draait voornamelijk om het in contact staan met alle verenigingen. Nu – een jaar later bij de editie van 2024 – draagt ze zelf de titel Voorzitter. “Ik heb er bewust voor gekozen een tussenjaar te nemen tussen mijn bachelor en master. Ik wilde dit jaar gebruiken om mezelf beter te leren kennen en ik houd van een uitdaging, dus solliciteerde ik op de functie van Voorzitter van het Eurekaweek Management.” Van het een kwam het ander en nu is het alweer zo ver: de organisatie van de Eurekaweek is in volle gang.

Voor ieder wat wils
De insteek van het programma is, net als in voorgaande edities, om de studenten te laten ervaren wat de multiculturele studentenstad Rotterdam te bieden heeft. Candice: “We willen de studenten een kickstart geven, een zachte landing. We leren je als het ware vliegen. Het enige dat je hoeft te doen is je vleugels uitslaan.”

Dit jaar wordt en nog meer dan in voorgaande edities ingezet op ‘voor ieder wat wils’. “De Eurekaweek moet een leuke week zijn, welk type student je ook bent. We willen de studenten daarom dit jaar meer de vrijheid geven te kiezen voor onderdelen die het beste bij hen passen.” Studenten konden op maandagavond in de Maassilo bijvoorbeeld kiezen voor een concert met popliedjes gespeeld in klassieke vorm door vier voormalig studenten van Codarts onder de artiestennaam FemmeMelodic Strings tijdens ‘Enlight your night’. Of ze kiezen voor de ‘Take-off party’. Op dinsdagavond kiezen studenten kiezen voor een Comedy night in Club Haug of voor de Cantus in Rotterdam Ahoy. “Bijna elke dag hebben de studenten keuzevrijheid in programmaonderdelen. Alleen de laatste avond, het traditionele ‘Night of the Songs’ met de Hermes House Band, sluiten we af met zijn allen op het Willemsplein.”

Candice hoopt dat iedereen die deelneemt aan de Eurekaweek na afloop terugkijkt op een week vol speciale herinneringen. “Wij zijn ieder geval trots op wat wij als team hebben neergezet en gaan na afloop van de Eurekaweek nog volop nagenieten!”

Joëlle Stapelkamp


Meld u aan voor De Ster nieuwsbrief (U ontvangt een bevestigingsmail)

Dit veld is vereist.
Lees hier de privacyverklaring Hiermee geeft u toestemming om wekelijks een nieuwsbrief te ontvangen.