Het Engelse woord  revisited betekent letterlijk ‘opnieuw bezocht’. Sinds 1945 heeft het een ruimere betekenis.  In dat jaar verscheen de klassiek geworden roman Brideshead Revisited: The Sacred & Profane Memories of Captain Charles Ryder van Evelyn Waugh. Door het succes daarvan werd revisited ‘opnieuw beoordeeld, verdient nieuwe waardering’.

Vandaag kom ik terug op mijn stukje op De Ster Online van vorige week. Dat heeft mij in grote onzekerheid achtergelaten. Ik kopieer van Wikipedia (met weglating van verwijzingen naar bronnen):

‘In 2010 telde de Remonstrantse Broederschap 44 gemeenten in Nederland en een in Duitsland. Precies de helft van de Nederlandse gemeenten bevindt zich in de provincies Zuid- (16) en Noord-Holland (6). Het aantal leden en vrienden bedroeg per eind 2008: 5780 waarvan een derde “vrienden”, wat 145 minder is dan een jaar eerder. In 2013 dreigde het ledental onder de 5000 te zakken. Dankzij marktonderzoek en een landelijke marketingcampagne werd dit voorkomen. Begin 2015 waren er 5050 leden en vrienden.

De Remonstrantse Broederschap bepleit een vrij en verdraagzaam christendom. Iedereen is vrij het geloof op zijn eigen manier te beleven. De remonstranten kennen geen doopleden. Hierdoor laat het ledental zich niet goed vergelijken met dat van grotere kerken, die dit type leden wel kennen. De doop in een remonstrantse gemeente, waardoor men deel wordt van de “Kerk van Christus”, is erkend door de meeste andere kerkgenootschappen, waaronder de Rooms-Katholieke Kerk.

Jacobus Arminius, schilderij van Hieronymus van de Mij, 18e eeuw, naar eeen schilderij van Michiel Jansz. Van Miereveld (1566-1641). Wikipedia | Universiteit Leiden – Academiegebouw

Het Avondmaal is open. Iedere aanwezige in de dienst die de wens heeft deel te nemen, is uitgenodigd, “of hij of zij lid is van de Remonstrantse Broederschap of enige andere kerk, al of niet”. Men wordt lid door in te stemmen met de Beginselverklaring. De kandidaat wordt gestimuleerd zijn of haar eigen geloofsbelijdenis te formuleren. De remonstranten kennen ook “vrienden”; personen die zich betrokken voelen bij de geloofsgemeenschap, maar niet willen overgaan tot het instemmen met de Beginselverklaring of tot het doen van belijdenis. Zo’n 30% van de remonstranten heeft de status “vriend”. In 1920 stelde de Broederschap de eerste vrouwelijke predikant aan en in 2010 was ongeveer de helft van de gemeentepredikanten vrouw. In 1986 waren de remonstranten het eerste kerkgenootschap dat de Kerkorde zodanig wijzigde dat relaties van paren van hetzelfde geslacht kerkelijk ingezegend konden worden. In 2014 besloot de Algemene Vergadering om het werven van vrienden centraal te stellen om de krimp tot stilstand te brengen. De Remonstranten zijn hiermee de eerste kerk in Nederland die via moderne marketingcommunicatie leden/vrienden werft. … …

In 2008 was er in Amersfoort een ‘beraadsdag’ over de toekomst van de kerk.  …  In 2009 besloot de Algemene Vergadering om naar buiten te treden met de leuze ‘Voor een vrij en verdraagzaam Christendom’. Als eerste kerkgenootschap in Nederland koos de organisatie ervoor om aanmelding voor het lidmaatschap via de website mogelijk te maken.

In november 2014 begonnen de Remonstranten een vriendenwerfcampagne onder de slogan ‘Geloof begint bij jou’. Voor het eerst maakte een kerkgenootschap reclame met posters op stations, advertenties in bladen, radiospotjes op landelijke radiozenders en via sociale media. De posters op de stations werden aanvankelijk geweigerd door de Nederlandse Spoorwegen vanwege “religieuze uitingen”. NS kwam na druk in de media terug op dit besluit. De campagne en nieuwe wijze werken zorgden ervoor dat de krimp van het ledental binnen enkele maanden tot stilstand kwam. Het ledental in 2014 bleef nagenoeg gelijk aan dat van 2013 (5050).’

Tot zover Wikipedia. Kunt u, lezer van De Ster, zich iets voorstellen bij mijn onzekerheid?

Hugo Verbrugh


Meld u aan voor De Ster nieuwsbrief (U ontvangt een bevestigingsmail)

Dit veld is vereist.
Lees hier de privacyverklaring Hiermee geeft u toestemming om wekelijks een nieuwsbrief te ontvangen.